výrobce průmyslových ventilů

Zprávy

Průvodce výběrem pneumaticky ovládaného kulového ventilu: Principy fungování, dimenzování pohonu a aplikace ESDV


Autor: · Vedoucí inženýr armatur Kategorie: Poháněné ventily Čas čtení:8 minut

Pneumatické kulové ventilyjsou klíčovými komponenty průmyslové automatizace pro řízení průtoku a nouzovou izolaci.
Tato inženýrská příručka poskytuje systematický přístup kpneumatický kulový ventilvýběr – pokrytí
Pohon s ozubeným hřebenem a pastorkem vs. pohon se skotchovým jhemsrovnání,dvojčinný vs. pružinovýlogika zabezpečená proti selhání,
ESDV (Nouzový uzavírací ventil)integrace,API 6Dkonstrukční normy,
výpočty velikosti krouticího momentu a výběr materiálu pro náročné provozní podmínky.
Ať už jste procesní inženýr, specialista na projektové zadávání veřejných zakázek nebo technik údržby, tato příručka je určena pro každodenní použití.


1. Princip činnosti a mechanismy pohonu aktuátorů

A pneumaticky ovládaný kulový ventilse skládá zčtvrtotáčkový kulový ventiltělo
spářil se spneumatický pohonPohon převádí stlačený vzduch z provozního zařízení (obvykle
4,0–8,0 bar / 60–115 PSI) na mechanický točivý moment, který pohání vřeteno ventilu a kuličku otočením o 90°
k rychlému otevření nebo uzavření dráhy proudění.

1.1 Typy pneumatických pohonů

  • Pohony s ozubeným hřebenem a pastorkemDva protilehlé písty s ozubenými tyčemi, které zabírají s centrálním pastorkem.
    Mezi výhody patří kompaktní rozměry, lineární točivý moment, vysoká mechanická účinnost a rychlá odezva.
    Ideálně vhodné pro ventily s malým až středním průměrem (½” až 12″).
  • Pohony Scotch YokePoužijte jhový mechanismus, který vytváří nelineární křivku točivého momentu—
    poskytuje maximální točivý moment v obou polohách, a to jak v poloze pro otevření, tak i v poloze pro utěsnění sedla.
    Díky tomu jsou optimální volbou prokulové kohouty s velkým průměrem a čepovou montáží
    (DN150 až DN600+ / třída 150 až třída 2500).

1.2 Dvojčinné vs. pružinové (jednočinné)

Výběr správného režimu činnosti pohonu má přímý vliv na bezpečnost procesu při výpadku přívodu vzduchu:

Akce aktuátoru Provoz přívodu vzduchu Bezpečný stav (ztráta vzduchu)
Dvojčinný (DA) Přívod vzduchu do portu A se otevírá; přívod vzduchu do portu B se zavírá Fail-in-Place: Ventil drží poslední polohu
Pružinová vratná pružina (SR) Tlak vzduchu stlačí pružiny na jeden zdvih; energie pružiny pohání zpětný chod Mechanická bezpečnost: Automatické zavírání při poruše (FC) nebo otevírání při poruše (FO)

Technická poznámka: ProNouzové vypnutí ESDV or Bezpečnostní přístrojové systémy s hodnocením SIL,
Pohony s vratnou pružinou jsou povinné pro zajištění automatického přepnutí ventilu do bezpečného stavu při výpadku přístrojového vzduchu nebo napájení zařízení.

2. Konstrukce tělesa ventilu a vysoce výkonné uložení

Dlouhodobá spolehlivost pneumatického kulového ventilu závisí nejen na pohonu, ale také na
konstrukce tělesa ventilu a výběr materiálu sedla. Zvažte provozní teplotu, tlak,
korozivní a abrazivní vlastnosti a obsah částic při výběru materiálů.

2.1 Konfigurace tělesa ventilu

  • Design plovoucí kouleVhodné pro aplikace DN15–DN100, třída 150–300.
    Tlak proti proudu tlačí kuličku proti sedlu po proudu, čímž se zajistí utěsnění. Jednoduché a cenově výhodné.
  • Konstrukce koule upevněné na čepuPožadováno pro vysokotlaké/velkoprůměrné rozvody DN50–DN600, třídy 150–2500.
    Koule je ukotvena horním vřetenem a spodním ložiskem čepu, což snižuje provozní točivý moment až o 50 %.
    a chrání těsnicí povrchy – ideální pro časté automatizované cyklování.
  • Balení s živým zatíženímPružné grafitové těsnění s pružinovým pohonem Belleville udržuje
    konzistentní radiální zatížení, kompenzující tepelné cykly a splňujícíAPI 641a
    ISO 15848-1normy pro fugitivní emise.

2.2 Porovnání materiálů sedadel

Typ sedadla Typické materiály Teplotní rozsah a charakteristiky
Měkké sezení PTFE / RPTFE / PEEK / PPL −29 °C až 260 °C (PEEK do 300 °C)
Těsný uzávěr dle ANSI/FCI 70-2 třídy VI
Kovové usazení (s povlakem HVOF) Karbid wolframu / karbid chromu (HRC 68–72) −196 °C až 650 °C
Vysokoteplotní pára, suspenze, částice katalyzátoru, abrazivní média

Pro náročné provozní podmínky zahrnující vysoké teploty, vysoký diferenční tlak nebo média s obsahem pevných látek,
kulové kohouty s kovovým těsněníms žárově nástřikovými nátěry HVOF se důrazně doporučují.

Pneumatický kulový ventil


3. Příslušenství pro nouzové vypnutí a řízení ESDV

V petrochemickém průmyslu, v odvětví přepravy plynu a výroby energie se pneumatické kulové kohouty často používají
specifikováno jakoESDV (Nouzové uzavírací ventily)nebo EIV (havarijní uzavírací ventily).
Toto jsou konečné řídicí prvky v rámciBezpečnostní přístrojové systémy (SIS), kde
Rychlost a spolehlivost odezvy přímo ovlivňují bezpečnost zařízení.

Typické příslušenství ESDV pro pneumatické kulové ventily

  • Solenoidové ventilyRozhraní NAMUR, 3/2 nebo 5/2cestné, certifikace SIL 2/3 pro elektropneumatické blokování.
  • Inteligentní polohovače ventilů4–20 mA + HART / Profibus PA, umožňující modulační řízení a online diagnostiku.
  • Koncové spínačeKrytí IP67 / Ex d, ochrana proti výbuchu, poskytuje zpětnou vazbu polohy otevřeno/zavřeno pro DCS/PLC.
  • Regulátory vzduchového filtru (AFR): Filtrace 5 μm, stabilizující přívodní tlak a prodlužující životnost těsnění pohonu.
  • Zařízení pro testování částečného zdvihu (PST)Online testování zdvihu ventilu 10–15 % pro ověření dostupnosti ESDV bez přerušení procesu – snížení rizika ověření SIL.

Pro vysokorychlostní aplikace ESDV vyžadující uzavření s plným zdvihem0,5–1,0 sekundy,
další komponenty, jako např.rychloodvzdušňovací ventilyapilotní ventily s vysokým průtokem
by měl být specifikován tak, aby se minimalizovala doba odvětrání aktuátoru.


4. Dimenzování aktuátoru, výpočet krouticího momentu a konstrukční normy

Nejdůležitějším krokem při výběru pneumatického pohonu jepřizpůsobení točivého momentu.
Poddimenzování způsobuje zablokování ventilu nebo jeho neúplné uzavření; naddimenzování zvyšuje náklady a zastavuje prostor.
a může vyvíjet nadměrné namáhání na těleso ventilu.

4.1 Vzorec pro dimenzování pohonu

Dimenzování aktuátoru Točivý moment = Maximální vypínací moment ventilu × Součinitel bezpečnosti (1,30 – 1,50)

Vybertenejvyššíhodnota mezi těmito třemi složkami točivého momentu jako vaše základní hodnota:

  • Točivý moment při vylamování: Maximální točivý moment potřebný k zahájení rotace ze statické polohy.
  • Provozní točivý moment: Točivý moment potřebný k udržení rotace po celou dobu zdvihu.
  • Utahovací momentTočivý moment potřebný k utěsnění koule proti sedlu v uzavřené poloze.

Korekční faktory médií:

· Provoz se suchým plynem: Točivý moment ×1.3

· Provoz s kalovou směsí / vysokou viskozitou: Točivý moment ×1,5

· Vysoká teplota (>400 °C): Informujte se u výrobce o vlivu tepelné roztažnosti na točivý moment.

4.2 Klíčové normy pro návrh a testování

Návrh a výroba:API 6D, API 608, ASME B16.34, ISO 17292
Tlakové a těsnostní zkoušky:API 598, ISO 5208, ANSI/FCI 70-2
Certifikace požární bezpečnosti:API 607, ISO 10497
Fugitivní emise:API 641, ISO 15848-1
Montáž pohonu:ISO 5211 / NAMUR
Funkční bezpečnost:Splňuje normu IEC 61508 SIL 2 / SIL 3

5. Často kladené otázky (FAQ)

Q1: Jak rychle se může pneumaticky ovládaný kulový ventil v případě nouze zavřít?

Standardní ozubnicové pohony dosahují plného uzavření v úhlu 90°1 až 3 sekundy.
U vysokorychlostních systémů ESDV může přidání rychloodvzdušňovacích ventilů a solenoidových pohonů s vysokým průtokem snížit
doba uzavření0,5–1,0 sekundy, splňující požadavky API 6D na reakci na nouzové vypnutí.

Q2: Jaký tlak stlačeného vzduchu je potřebný pro průmyslové pneumatické pohony?

Většina průmyslových pneumatických pohonů je navržena pro zásobování zařízení vzduchem5,0–6,0 barů (72–87 PSI).
Vlastní konfigurace umožňují použití pro nízkotlaké systémy až do 3,5 baru nebo pro vysokotlaké systémy až do 10,0 baru.
Vždy se řiďte publikovanou křivkou krouticího momentu pohonu při specifickém tlaku napájení.

Q3: Jaké jsou indikátory údržby pneumatických kulových kohoutů?

Mezi klíčové ukazatele údržby patří:

  • Zvýšení doby cyklu zdvihu o >20 % oproti výchozím hodnotám v testu
  • Pokles tlaku v komorách aktuátoru (což naznačuje opotřebení vnitřního těsnění nebo O-kroužku)
  • Viditelný průnik ucpávky dříku
  • Neprospěšné dosažení prahových hodnot točivého momentu pro zkoušku částečného zdvihu (PST)

Q4: Jaký je rozdíl mezi plovoucími kulovými kohouty a kulovými kohouty s čepovým uchycením?

Plovoucí míčkonstrukce se používají v menších velikostech (DN15–DN100) a nižších tlacích.
Kulička se pohybuje mezi sedly a tlak proti proudu ji tlačí proti sedlu po proudu, čímž se utěsní.

Namontováno na čepukonstrukce se používají ve větších rozměrech a při vyšších tlacích.
Kulička je ukotvena v ložisku s čepem, což snižuje provozní točivý moment a chrání sedla.
Tato konstrukce je povinná pro automatizované aplikace ESDV ve vysokotlakých plynovodech a kapalinách.

Q5: Kdy bych si měl/a vybrat kulové kohouty s kovovým těsněním oproti kulovým kohoutům s měkkým těsněním?

Měkké těsnění (PTFE/PEEK)Ventily jsou ideální pro čisté kapaliny, plyny a mírné teploty
(−29 °C až 260 °C) vyžadující těsné uzavření (třída VI).

Kovové uložení (s povlakem HVOF)ventily jsou vyžadovány pro vysoké teploty (>300 °C),
abrazivní suspenze, jemné částice katalyzátoru, pára nebo korozivní prostředí, kde by selhala měkká sedla.
Nabízejí delší životnost v náročných podmínkách, ale obvykle mají vyšší požadavky na točivý moment.


6. Závěr a kontrolní seznam pro výběr

Výběr toho správnéhopneumaticky ovládaný kulový ventilvyžaduje systematické hodnocení
parametry procesu, bezpečnostní požadavky a úvahy o nákladech životního cyklu. Použijte následující kontrolní seznam
pro vodítko vaší specifikace:

  • Definování procesních podmínekTlak, teplota, typ média, průtok a obsah částic.
  • Vyberte architekturu ventiluPlovoucí kulička (malý otvor) nebo namontovaná na čepu (velký otvor / vysoký tlak).
  • Vyberte materiál na sezeníMěkké těsnění (uzavírací ventil třídy VI) nebo kovové těsnění (pro náročné podmínky / vysoké teploty).
  • Vyberte typ pohonuHřebenový mechanismus (kompaktní, lineární krouticí moment) nebo ozubený mechanismus Scot (vysoký vylamovací krouticí moment).
  • Určení režimu akceDvojčinný (fail-in-place) nebo pružinový (fail-safe FC/FO).
  • Výpočet utahovacího momentu pro dimenzováníPrůlom × bezpečnostní faktor (1,30–1,50) s multiplikátory médií.
  • Specifikujte příslušenstvíSolenoidové ventily, pozicionéry, koncové spínače, AFR a PST v případě potřeby.
  • Ověření souladuSplňuje normy API 6D, API 607, API 641, ISO 15848 a SIL, dle potřeby.

Tip pro profesionály: U aplikací ESDV vždy upřednostňujtepružinové pohony
stestování částečné mrtvice (PST)schopnost udržovat shodu s úrovní integrity bezpečnosti (SIL)
a zajistit dostupnost ventilu i v nouzových situacích.

Potřebujete odbornou pomoc s výběrem pneumatického kulového ventilu?

Náš technický tým se specializuje na pneumatické ventily dle API 6D pro aplikace ESDV, zapínání a vypínání a regulace.
Získejte podporu s výběrem velikostí, doporučení materiálů a certifikovanou dokumentaci k produktům.

Kontaktujte naše techniky pro ventily →


Čas zveřejnění: 27. srpna 2026